wtorek, 14 lipca 2015

Wakacyjne podróże: z Wikingami do Anglii

Kilka tygodni temu pisałam TU o pierwszym tomie "Sagi o jarlu Broniszu", a dzisiaj przyszła pora na drugą odsłonę przygód tego dzielnego i prawego rycerza.

23 kwietnia 997 roku z rąk pogańskich Prusów ginie biskup Wojciech. Mniej więcej w tym samym czasie dochodzi do ślubu szwedzkiej królowej-wdowy Świętosławy-Sygrydy z duńskim królem Swenem Widłobrodym. Odrzucony zalotnik, władca Norwegii Olaf Trygvasson tylko pozornie godzi się z porażką. W tajemnicy przygotowuje zemstę, która uderzy zarówno w Sygrydę, jak i w Bronisza, w którego działaniach upatruje (zresztą zupełnie słusznie) przyczyn swojego niepowodzenia. 

Po królewskim ślubie Bronisz przebywa na wyspie Chycinie niedaleko Wolina. Stanowi ona własność jego przyjaciela Dzika oraz jego sióstr, które są kapłankami arkońskiego Światowida. Jedna z dziewcząt, Miłka, ma specyficzny dar - dotykając przedmiotu należącego do jakiejś osoby potrafi powiedzieć co dzieje się z właścicielem. Bronisz prosi ją o wróżbę dotyczącą Helgi. Z widzenia Miłki oraz relacji przybyłego z Norwegii sługi wyłania się tragiczna historia dziewczyny - żądny zemsty Olaf wydał narzeczoną Bronisza za mąż za angielskiego wodza. Mąż obiecał co prawda, że małżeństwo będzie tylko teoretyczne, jednak wywiózł Helgę do Anglii i uwięził w swoich ziemiach.
Bronisz postanawia zorganizować wyprawę ratunkową.

Drugi tom sagi nosi tytuł "Śladem Wikingów" i opowiada o organizacji i przebiegu wyprawy do Anglii. Bronisz szuka poparcia u polskiego księcia oraz władców Danii, inwestuje większość swojego majątku, zwraca się o pomoc do przyjaciół, wreszcie udaje sie do Jomsborga, Słusznie rozumując, że co prawda jomswikingom los jego narzeczonej jest obojętny, ale wezmą udział w wyprawie skuszeni wizją łupów wojennych.
W  tym tomie jest jakby mniej polityki, za to sporo dowiadujemy się o zwyczajach mieszkańców północy, o sposobie żeglowania - Wikingowie pływali według gwiazd, potrafili wykorzystać prądy morskie, a ich statki były w tamtym czasie najbardziej zaawansowane technicznie.
Sporo miejsca poświecił autor również sprawom religijnym: siostry Dzika odkrywają przed Broniszem kulisy działania chramu w Arkonie, natomiast w Anglii Helga ma możliwość bliżej poznać rzeczywistość klasztorną.

Na koniec słów kilka o samym wydaniu "Sagi". Zdarzało się przy poprzednich edycjach, że powieść wydawana była w jednym tomie. Siłą rzeczy były to grube, nieporęczne tomiszcza, z drobnymi literkami. Na szczęście Replika wydała sagę w trzech tomach, z przyjazna dla oka czcionką i na lekko kremowym papierze. 

Zachęcam do lektury, a sama nie mogę się doczekać zakończenia tej historii, czyli trzeciego tomu noszącego tytuł "Rok tysięczny".


1 komentarz:

Posty anonimowe będą kasowane - proszę podpisz się:)