czwartek, 25 kwietnia 2013

Błękitna krew w nowym wydaniu

Na spokojnym warszawskim osiedlu umiera w niejasnych okolicznościach żona byłej gwiazdy telewizji. Jakiś czas później zamordowany zostaje syn znanego scenarzysty, a nieznani sprawcy puszczają z dymem samochód będący oczkiem w głowie pewnego kasowego reżysera. Wydaje się, że motywem może być wielki historyczny film (a właściwie ogromne pieniądze przeznaczone na jego produkcję) kręcony na okoliczność 600. rocznicy zwycięstwa pod Grunwaldem.
Prowadzący śledztwo komisarz Robert Nemhauser uważa jednak, że chodzi o coś innego. W tym przekonaniu utwierdza go zagadkowe samobójstwo pewnego zapomnianego, a dawniej bardzo popularnego pisarza. 
Wyjaśnienia tych spraw trzeba szukać w przeszłości poszkodowanych...

"Granatowa krew" to pierwsza książka z cyklu miejskich kryminałów autorstwa Wiktora Hagena. Oprócz niej ukazały się do tej pory jeszcze dwie książki ("Długi weekend" oraz "Dzień Zwycięstwa"). Akcja wszystkich toczy się w Warszawie, a głównymi bohaterami są komisarz Nemhauser oraz jego partner Mario. 
Policyjny duet skonstruowany jest na zasadzie przeciwieństw - Nemhauser to absolwent historii, człowiek  inteligentny, łagodny i kulturalny, od kilku lat szczęśliwy mąż i ojciec czteroletnich bliźniąt. Bardziej pasowała by do niego praca naukowa niż uganianie się po mieście za złoczyńcami - tego też nie robi zresztą zbyt często, bowiem zmorą jego egzystencji (jak również całej rzeszy jego współpracowników) są tony papierkowej roboty. Ma nietypowe jak na policjanta hobby, a mianowicie gotowanie i nawet całkiem nieźle na nim dorabia do pensji.
Jego przeciwieństwem jest Mario - facet z typu tych, co najpierw leją w pysk, a dopiero potem szukają dowodów winy. Obca jest mu jakakolwiek finezja czy delikatność w działaniu, wyznaje zasadę, że każdy ma coś na sumieniu i wystarczy tylko odpowiednio z nim "porozmawiać" aby się do wszystkiego przyznał. Jednak od czasu do czasu wychodzi na jaw jego głęboko skrywana wrażliwość.

Mario i Nemhauzer ( my razem z nimi) przemierzają ulice stolicy: od willowych osiedli poprzez blokowiska Ursynowa aż po odrapane rudery na Pradze - powieść bardzo silnie tkwi w realiach topograficznych i społecznych. Bohaterowie drugoplanowi i epizodyczni to galeria przeróżnych typów ludzkich - sympatycznych lub nie, karierowiczów i zagubionych we współczesnym świecie, tacy jakich spotkamy codziennie na ulicy, w sklepie czy w pracy. I to stanowi największą chyba siłę tej powieści - prawdziwy obraz rzeczywistości. 

Jeżeli kiedyś będziecie mieli możliwość przeczytać tę książkę serdecznie polecam


4 komentarze:

  1. Świetnie książki:) Ja jestem na tak, dla takich właśnie kryminałów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo chętnie przeczytam dobry polski kryminał. Dziękuję za rekomendację :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam, podobała mi się bardzo:)

    OdpowiedzUsuń

Posty anonimowe będą kasowane - proszę podpisz się:)