środa, 18 maja 2011

Nie taka Wiedźma straszna...

Po raz kolejny zapukała do mojego domu  blogowa "Włóczykijka" a to za sprawą książki Anny Brzezińskiej pt. "Opowieści z Wilżyńskiej Doliny". 
Z okładki patrzyła na mnie dorodna, czarnowłosa dziewoja z  błyszczącymi oczami , w mocno nieskromnej szkarłatnej sukni  i niedbale zasznurowanym gorsecie. Błękitne cienie wokół jej dłoni miały pewnie znamionować magiczne moce. Powiem od razu - nie urzekła mnie ta okładka jak na mój gust zwyczajnie kiczowata...

Ale nie należy sądzić książki po okładce więc zabrałam się do czytania i wsiąkłam. Tu i teraz przestało się liczyć, a ja przeniosłam się do zapomnianej przez bogów i ludzi doliny, gdzie czas płynie własnym rytmem, ludzie ciężko pracują, czasem zjawią się wędrowni kupcy lub misjonarze, włodyka zbiera należną mu daninę a pleban stara się (acz niezbyt nachalnie) utrzymać swoją trzódkę w jakiej takiej moralności. Nieco z boku, w leśnych ostępach mieszka Babunia Jagódka - miejscowa Wiedźma, której wszyscy się boją, o której opowiadają sobie niestworzone historie ale do której biegną w potrzebie. Babunia Jagódka ma wszystkie atrybuty wiedźmy-jest stara, brzydka, najchętniej podróżuje na brzozowej sztachecie, w jej izbie przemieszkują nietopyrki i ogromny kot, a w obejściu jest cap z którym wiedźma popadła w pewną zażyłość... 
Jednak to nie wszystko - Babunia Jagódka potrafi bowiem w razie potrzeby czy też dla kaprysu odmienić się w piękną i młodą dziewczynę...
Wilżynska Wiedźma stara się nie wtrącać w życie wiejskiej społeczności więcej niż trzeba jednak wielokrotnie przypada jej w udziale pomagać swoim współziomkom. I chociaż głośno mówi co innego to między wierszami można się zorientować, że tych swoich sąsiadów zwyczajnie lubi, chociaż zdaje sobie sprawę z ich wad i ograniczeń.

Kilka godzin spędzonych nad lekturą minęło sama nie wiem kiedy a po przeczytaniu ostatniego zdania pozostał ogromny niedosyt - ja chcę jeszcze! Już się rozglądam za kontynuacją "Opowieści" a mianowicie z "Wiedźmą z Wilżyńskiej Doliny" i mam nadzieję, że się nie zawiodę.

Z notki na okładce dowiedziałam się, że autorka jest absolwentką Wydziału Historii KUL i doktorantką  mediewistyki - inspiracja średniowieczem, kulturą ludową tamtego okresu, przesądami i wierzeniami jest widoczna w całej książce. Na uwagę zasługuje też język bohaterów - stylizowany, nie pozbawiony wulgaryzmów ale przez to bardziej prawdziwy. Książka jest przepełniona humorem słownym i sytuacyjnym a bohaterowie w większości budzą sympatię, nawet zbójcy i opryszki - czego przykładem może być zbój Waligóra, którego Babunia znalazła w lesie zakopanego po szyję w ziemi i zostawionego na pewną śmierć przez żołnierzy księcia.

Serdecznie polecam lekturę "Opowieści z Wilżyńskiej Doliny" wszystkim wielbicielom fantastyki ale również i tym, którzy z tym akurat gatunkiem literackim nie mieli za dużo do czynienia. Gwarantuję kilka godzin doskonałej rozrywki w pięknym, górskim krajobrazie, w towarzystwie niezwykłej Wiedźmy i jej wiejskich sąsiadów.

Książka z akcji Włóczykija przekazana przez Wydawnictwo RUNA

15 komentarzy:

 1. Cholera, wyjaśnijcie mi ideę tej akcji...

  OdpowiedzUsuń
 2. O, zbój Waligóra :) Muszę pokazać tę książkę koledze o tym nazwisku, na pewno się ucieszy. Nie jest to co prawda moja tematyka, ale zaintrygowałaś mnie i może dopiszę się w najbliższym czasie na listę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie brakuje ksiażek o wsiach z ubiegłego wieku, lubię czytać o starych babuleńkach, domach pod strzechą

  OdpowiedzUsuń
 4. Okładka rzeczywiście taka sobie, natomiast reszta dużo bardziej zachęcająca. Bardzo lubię Brzesińską, naprawdę inteligentna kobieta - tę fascynację mediewistyką rzeczywiście się czuje. Nie mogę się doczekać, kiedy ta Włóczykijka przywędruje i do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kurczę, mam ochotę na tą książka, pomimo tego,że najczęściej czytam współczesne obyczajówki.
  Z miłą chęcią przeczytałabym tą książkę :)
  I chociaż okładka pozostawia, wiele do życzenia to z miłą chęcią przeniosę się w ten magiczny świat:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chcę przeczytać, bardzo! :) Kolejna włóczykijkowa książka, którą mam w planach. I zaczynam się łamać, czy się do akcji nie przyłączyć, bo jednak jak się tę książkę dostanie na tydzień, to się człowiek do lektury mobilizuje. A jak nie ma bata nad głową, to książki stoją i czekają :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Druga część przygód Babuni jest równie smakowita jak pierwsza, z pewnością się nie zawiedziesz :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Też się zapisałam do kolejki włóczykijkowej na tą książkę i liczę, że pojawi się u mnie wcześniej niż później ;)
  Sprawiłaś, że czekanie będzie jeszcze trudniejsze !
  Bardzo ciekawa i zachęcająca recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 9. U mnie leży na półce, ale jakoś czasu brak na przeczytanie, może jednak wezmę się i zagłębię w treść, gdyż ciekawie tak wszystko opisałaś.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam jakieś 7 lat temu. I powiem szczerze wtedy mnie nie zachwyciła. Może dlatego, że były to moje pierwsze kontakty z fantastyką. W zeszłym roku postanowiłam przeczytać ponownie. I teraz moje odczucia są jak najbardziej na TAK. Opowieść zabawna, trochę pikantna a samą Babunię darzę wielką sympatią.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajna recenzja. Jakoś mnie jednak nie ciągnie do tej powieści... chyba to nie mój świat

  OdpowiedzUsuń
 12. Zapowiada się całkiem fajnie mimo że fantastyka jest mi generalnie obca ale wszystkiego trzeba w życiu spróbować

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo lubię babunię Jagódkę, cieszę się, że Ci się spodobała. :)

  Z innych książek Ani Brzezińskiej polecam Ci jeszcze cykl o zbóju Twardokęsku i "Na ziemi niczyjej".

  OdpowiedzUsuń
 14. Czyli dobrze zrobiłam zapisując się do tej książki. Lubie takie klimaty ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Z fantastyki podoba mi się tylko Walter Moers i Tolkien, ale kto wie... Jak ja lubię ten moment, gdy czytam ksiązkę z odpychającą/przeciętną/brzydką okładką, a zawartość pozytywnie mnie zaskakuje.

  OdpowiedzUsuń

Posty anonimowe będą kasowane - proszę podpisz się:)