niedziela, 2 września 2012

Cena nieśmiertelności

W pradawnych wiekach demony zwane ikati dziesiątkowały ludzkość. Popularnie nazywano je również Duszożercami, gdyż żywiły się nie tyle ciałami ludzi ale ich siłami witalnymi. Kiedy jednak ludzkości zaczęła zagrażać całkowita zagłada znalazła się grupa śmiałków, czarowników, którzy ruszyli do walki z potworami. Niemal wszyscy zginęli w tej walce, ale ich poświęcenie nie było daremne - udało się zabić większość Duszożerców, pozostałe niedobitki zagnano na daleką północ a bogowie ustanowili magiczną granicę pomiędzy światem ludzi i demonów. Nic jednak nie trwa wiecznie i pojawia się coraz więcej znaków świadczących o tym, że odwieczne zło powraca...

Celia S. Friedman to amerykańska autorka specjalizująca się w fantastyce i science fiction. Polscy czytelnicy mogli ją poznać przy okazji wydanej kilka lat temu "Trylogii Zimnego Ognia" i powieści "Obcy brzeg". W tym roku do naszych rąk trafia jej kolejna książka pt. "Uczta dusz" będąca pierwszą częścią trzytomowej serii o Magistrach.
Magia towarzyszyła ludziom od zawsze, jednak tylko nieliczni mogą ją wykorzystywać gdyż do jej uprawiania trzeba wykorzystywać płomień własnej duszy. Kiedy taki płomień się wypali człowiek umiera. Tak też dzieje się z kobietami czarownicami - każdy czar osłabia je i nawet najbardziej oszczędzające swoje siły wiedźmy nie dożywają starości. Zupełnie inaczej ma się sprawa z Magistrami - to magowie mężczyźni, obdarzeni ogromną mocą i nieśmiertelnością. Zwykli ludzie boją się Magistrów a  każdy władca stara się zdobyć opiekę i pomoc ze strony któregoś z magów. Nikt jednak spoza kasty nie zna strasznego sekretu - Magistrowie swoją nieśmiertelność zawdzięczają wysysaniu sił witalnych ze śmiertelników. Żywiąc się duszą kogoś innego oszczędzają swoją athrę...

Kamala pochodzi z ubogiej rodziny, kiedy miała kilkanaście lat została zmuszona do nierządu - nie ona pierwsza i nie ostatnia. Jednak dziewczynę cechuje niesłychana determinacji i wola walki - postanawia wbrew wszystkiemu zostać pierwszą kobietą Magistrem i... udaje się jej to. Jednak samo ukończenie szkolenia to najłatwiejsza część zadania jakie sobie postawiła - musi wywalczyć sobie miejsce w świecie zdominowanym przez mężczyzn.
Kamala  nękana przez koszmarne sny, wyczuwa jakieś niezidentyfikowane niebezpieczeństwo i wędruje w poszukiwaniu swojego przeznaczenia. Podobną drogę odbywa Andovan, syn króla Dantona cierpiący na wyniszczenie - on z kolei szuka tego,kto jest odpowiedzialny za jego chorobę. Między tą dwójką istnieje jakaś więź z której obydwoje zdają sobie sprawę ale natury której nie są w stanie rozpoznać...

Jako, że "Uczta dusz" stanowi pierwszą część trylogii to siłą rzeczy zasadniczą jej część stanowi wprowadzenie w wydarzenia, zapoznanie czytelnika z najważniejszymi osobami dramatu i zawiązanie akcji. Przez to początkowe rozdziały nieco mi się dłużyły. Ale jak już się wciągnęłam to poszło jak z płatka. Co mnie uderzyło w tej powieści to ogromny nacisk jaki położyła autorka na pogłębienie portretów głównych bohaterów - Kamali i Andovana, króla Dantona, jego żony królowej Gwynofar i innych. To postacie niejednoznaczne, bywa, że o o wątpliwej moralności, często kierujące się emocjami, nierzadko dające sobą manipulować przez co bardzo prawdziwe. Magistrowie, pomimo, że związani wspólnym losem i prawami swojej kasty są wobec siebie podstępni, zawistni i wydaje się, że nie ma żadnego czynnika, który by ich zmusił do współdziałania. 
Czy magowie będą potrafili odłożyć na bok wzajemne uprzedzenia w obliczu nadciągającego niebezpieczeństwa? Czy Kamala i Andovan kiedyś się spotkają i zrozumieją co ich łączy? Jaką rolę w zmianach zachodzących w  Dantonie odgrywa Kostas, królewski Magister? Czy inni Magistrowie zaakceptują Kamalę?
Cóż, część odpowiedzi znajdziecie w tej książce. Z innymi trzeba będzie poczekać na kolejne tomy...

6 komentarzy:

 1. Ciekawy pomysł na fabułę - kobiety jak zwykle mają pecha a mężczyźni bawią się w niezniszczalnych, niepokonanych tralala... Interesuje mnie jak ta Kamala zostaje magistrem i czy też musi czerpać życiodajną siłę z ludzi? To by nie było takie zwyczajne - główna bohaterka najczęściej jest w końcu dobra.
  Muszę kiedyś ogarnąć i tę trylogię :) Kolejny powód żeby dożyć setki ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. O ,,Uczcie dusz'' czytałam już wiele pozytywnych recenzji i teraz żałuję, że nie sięgnęłam po nią wtedy kiedy byłą ku temu okazja. Myślę jednak, że z książką prędzej czy później się zapoznam, bo ciekawi mnie to jak Kamala staje się Magistrem i jak wywalczy sobie miejsce wśród mężczyzn. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam. Podobała mi się do tego stopnia że kupię następne tomy:)

  OdpowiedzUsuń
 4. trylogia zapowiada się dość interesująco, ale czy sięgnę? jeszcze nie wiem; wpierw pokończę raczej już pozaczynane serie

  OdpowiedzUsuń
 5. Fantastyka święci triumf :) Chyba nie chciałabym się wciągać w kolejną serię :) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Taki mini zmasowany atak nam wyszedł :) Jak zobaczyłam w blogrolu tytuł Twojego posta "Cena nieśmiertelności", to pomyślałam, że nie może być, że tak się wstrzeliłyśmy w jeden termin - a jednak :)
  Fajnie, że już w listopadzie ma być kontynuacja :)

  OdpowiedzUsuń

Posty anonimowe będą kasowane - proszę podpisz się:)