piątek, 17 maja 2013

Ankieta, reklama i coś jakby opinia;)

Korzystam z różnych portali książkowych, jednak najulubieńsza była i jest BiblioNETka - za miesiąc będę obchodzić trzecie B-NETkowe urodziny. 
Od jakiegoś już czasu na portalu trwa dyskusja nad zmianami - bo chociaż strona jest dobra, to przecież może być jeszcze lepsza, prawda? W wyniku tej dyskusji powstała ankieta (dosyć szczegółowa), w której  respondenci mogą się ustosunkować do pomysłów jakie pojawiły się w ostatnich tygodniach. Ankieta skierowana jest do użytkowników, ale również do osób, które nie mają konta na portalu - bo może ktoś zarejestrowałby się w BiblioNETce, ale brakuje mu jakichś funkcji, lub coś mu bardzo przeszkadza.
Ankietę można znaleźć TUTAJ 

Przy okazji zachęcam tych, którzy jeszcze nie znają BiblioNETki do zainteresowania się portalem - znajdziecie tam:

 •  najlepszy katalog, 
 • uporządkowane serie wydawnicze i cykle książkowe, 
 • sporo recenzji, nie tylko nowości, ale również starszych pozycji, 
 • ciekawe akcje (chociażby "Wędrujące książki"), 
 • schowek, który pomoże uporządkować domową biblioteczkę i plany czytelnicze, 
 • polecanki, które na podstawie waszych dotychczasowych lektur znajdą książki, które powinny się wam spodobać, 
 • spotkania z pisarzami (w najbliższym tygodniu będzie można zadawać pytania pani Oldze Rudnickiej
 • oraz, a może przede wszystkim, cały tłum świetnych ludzi kochających czytanie.

*****************************************

Jacek Skowroński to współzałożyciel i redaktor czasopisma "Qfant", autor licznych opowiadań kryminalnych  i człowiek który z niejednego pieca chleb jadał. W bieżącym roku ukazała się jego trzecia książka, a mnie dane było właśnie przeczytać jego debiut czyli powieść sensacyjno-kryminalną pt. "Był sobie złodziej".

Tytułowy bohater, a zarazem narrator, ma na imię Rafał i żyje z kradzieży. Nie jest jednak byle doliniarzem czy innym kieszonkowcem - on jest złodziejem z przestępczej najwyższej półki. Każdą akcję starannie planuje, przeprowadza drobiazgowe rozpoznanie i dopiero kiedy już posiada komplet informacji na temat swojej ofiary przystępuje do działania. Tak było i tym razem - niestety nie przewidział, że jego ofiarą interesuje się również mafia... Wplątany w brutalną grę gangsterów, unikający spotkania z przedstawicielami organów ścigania, zdany na pomoc zupełnie obcych ludzi stara się uratować życie, ale równocześnie planuje odwet na swoich prześladowcach.

Książka Jacka Skowrońskiego to jedna z tych pozycji, które czyta się jednym tchem i nie sposób się od niej oderwać. Akcja jest wartka, trzyma w napięciu i kiedy już czytelnikowi wydaje się  że wie jakie będzie rozwiązanie kryminalnej zagadki , robi ostry zwrot i pędzi w całkiem innym kierunku.
Dużym plusem dla autora jest sposób kreowania bohaterów - indywidualizacja, postaci z krwi i kości, poczucie humoru sprawiają, że nawet najgorszy bandzior ma jakieś cechy ludzkie.

Serdecznie zapraszam do lektury tej książki, jak również do zapoznania się z drugą z kolei powieścią Jacka Skowrońskiego pt. "Mucha", o której pisałam TUTAJ.

7 komentarzy:

 1. nie znam tego autora... ale opisana przez Ciebie książka brzmi bardzo ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 2. Do biblionetki właśnie się zapisałam. Do tej pory też z niej korzystałam, gdy szukałam opinii.
  Cieszy, że coraz więcej ukazuje się dobrej polskiej literatury.)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyłączam się do polecania tej książki, mnie również bardzo się podobała, choć to nietypowa dla mnie tematyka, swoje wrażenia spisałam tutaj:
  http://agnestariusz.blogspot.com/2013/02/by-sobie-zodziej-j-skowronski.html
  więc już nie będę się tu rozpisywać, kto ciekaw - zapraszam. Przede mną jeszcze 2 książki pana Jacka ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio jestem nie na bieżąco, jeśli chodzi o blogi i B-netkę, dlatego dziękuję, że zwróciłaś moją uwagę na tą ankietę. Dyskusje nad zmianami są mam wrażenie coraz bardziej zaciekłe, pomysłów tylu, ilu użytkowników, i na pewno nie uda się dostosować portalu do każdego z nas, ale na pewno drobne zmiany w niektórych sferach by się przydały. Zatem lecę do ankiety!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ufff...przez ankietę przebrnęłam:) W B-netce jestem od kilku lat, ale raczej jako czytacz recenzji niż pisacz;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo rzadko bywam na biblionetce z powodu jej nieintuicyjności, jednak moim zdaniem mają najlepsze polecanki - za tę ankietę, szanowanie preferencji użytkownika i branie ich pod uwagę mają u mnie ogromny plus! Jeśli wprowadzą kilka zmian, na przykład wprowadzą wyzwania czytelnicze jak choćby na goodreads czy zmienią schowek, będę na pewno częściej tam zaglądać.
  Dziękuję za podlinkowanie! :)

  OdpowiedzUsuń

Posty anonimowe będą kasowane - proszę podpisz się:)