sobota, 3 marca 2012

TOP10 - poeci, publicyści, dramatopisarzeTop 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.

Dziś przyszła pora na... Dziesięciu poetów, publicystów i dramaturgów.
Anne Fadiman

Tak pięknie pisze o książkach i ich czytelnikach, że nie mogło jej zabraknąć w tym zestawieniu. Jeśli ktoś jeszcze nie czytał jej "Ex libris: Wyznania czytelnika" niech jak najszybciej nadrobi to niedopatrzenie;)


Małgorzata Musierowicz

"Jeżycjadę" znają pewnie wszyscy - chociażby ze słyszenia. A kto czytał jej "Frywolitki czyli ostatnio przeczytałam książkę!" ten wie, że jest nie tylko powieściopisarką ale również utalentowaną publicystką.


Mariusz Szczygieł

Jak na razie przeczytałam dwie książki pana Mariusza - "Gottland" i "Zrób sobie raj". Obydwie są genialne...


Konstanty Ildefons Gałczyński

Za co kocham Gałczyńskiego? Za "Zieloną Gęś", "Listy z fiołkiem", "Zaczarowaną dorożkę", "Kronikę olsztyńską", "Pieśni" i za wiele innych utworów - i lirycznych, i żartobliwych. Ale najbardziej chyba go cenię za "Prośbę o Wyspy Szczęśliwe"...


Maria Pawlikowska - Jasnorzewska

Wszystkich Kossaków darzę uczuciem wielkim, więc nic dziwnego, że Lilka w tym zestawieniu się znalazła. Jej wiersze to takie klejnociki w przepięknej filigranowej oprawie...


Edward Stachura

Najpierw poznałam jego utwory jako małolata w formie piosenek, a dopiero później dowiedziałam się, że był taki poeta i dotarłam do zbiorków poezji. Niesamowite są te wiersze. I cały czas aktualne...


Wisława Szymborska

Lubię wiersze pani Wisławy, ale najbardziej podobają mi się tworzone przez nią krótkie formy poetyckie - limeryki, lepieje czy moskaliki. Bo trzeba być prawdziwym mistrzem słowa, żeby tworzyć takie perełki.


George Bernard Shaw

Oczywiście pierwsze co kojarzy się z tym panem to "Pigmalion". Ale zaręczam, że inne sztuki też są godne poznania.


William Szekspir

Geniusz i tyle...


Stanisław Ignacy Witkiewicz

Witkacego przez długi czas nie rozumiałam. Ale kiedy dokładniej przyjrzałam się jego osobie dotarło do mnie jego malarstwo oraz dramaty. Polska sztuka bardzo wiele straciła z jego śmiercią...

7 komentarzy:

 1. Trochę na tak, trochę na nie...

  jak to z gustami jest wszyscy wiemy.

  pzdr

  OdpowiedzUsuń
 2. Same wielkie osobistości Zapraszam do mnie i pozdrawiam.!;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmmm... Wisława Szymborska jest dla mnie geniuszem bez dwóch zdań. Do M. Musierowicz mam ogromny sentyment. Pamiętam jak zaczytywałam się do bladego świtu Jeżycjadą. Witkacego także przez długi czas nie rozumiałam. Dopiero na studiach przy okazji przygotowań do egzaminu. Zawzięłam się i przeczytałam wiele, dzięki czemu stał mi się bliższy. Natomiast przyznaję bez bicia, że nie znam Anne Fadiman i zamierzam jak najszybciej nadrobić zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z pierwszymi 4 i Szymborskiej zgadzam się bezapelacyjnie, później już trochę gorzej - nie neguję geniuszu, ale na mojej liście by się chyba nie znaleźli.

  OdpowiedzUsuń
 5. No w końcu ktoś z bardzo podobnym gustem do mojego!

  A ja idę na "Sonatę Belzebuba" Witkacego w maju! :-)))

  OdpowiedzUsuń

Posty anonimowe będą kasowane - proszę podpisz się:)